Osiguranje i naplata potraživanja izuzetno je važan element svake poslovne aktivnosti i oduvijek zanimljiva tema širokom krugu ljudi, budući da se svatko može naći i u poziciji vjerovnika i u poziciji dužnika. U našem dinamičnom zakonodavstvu, česte izmjene dovode do nesigurnosti poduzetnika oko nadležnosti, procedura, troškova i drugih bitnih činjenica o kojima ovisi odluka o pokretanju ili nepokretanju postupka naplate nekog potraživanja, odnosno zahtijevanja ili nezahtijevanja određenog instrumenta osiguranja.
Najvažniji propis koji regulira osiguranje i naplatu potraživanja je Ovršni zakon. Kompleksnost navedenog ovršnog sustava i sustava osiguranja u cjelini razlog je zbog kojeg zna doći do poteškoća u svakodnevnom poslovanju malih i velikih poslodavaca u primjeni tog kompleksnog sustava na konkretnu situaciju, tim više jer je postupak osiguranja i naplate potraživanja izuzetno dinamično područje na kojemu nije dovoljno reagirati ispravno, već je dodatno potrebna i brzina u odlučivanju. Upravo je zbog toga potrebno ovladati određenim znanjima ne samo iz zakonskog teksta i podzakonskih propisa, nego i iz sudske i ine prakse iz područja osiguranja i naplate potraživanja kako bi primjena zakonskih instituta i donošenje odluka bilo ispravno i dosljedno, a potraživanje u konačnici i naplaćeno.
Promjene Ovršnog zakona odnose se na ovrhe na plaći i drugim stalnim novčanim primanjima ovršenika, kod određivanja ovrhe na temelju potrošačkih ugovora koji sadrže ništetne odredbe (npr. CHF i drugi krediti), kod ovrhe na motornim vozilima i u novčanim iznosima kroz cijeli zakon, koji se usklađuju s činjenicom uvođenja EUR kao službene valute u Republici Hrvatskoj.
Od posljednjih izmjena i dopuna Ovršnog zakona javljaju se česta pitanja i to:
dostava putem novouvedene „e-komunikacije“ s pravnim osobama
postupak ovrhe na temelju vjerodostojne isprave (podnosi se sudu, a ne javnom bilježniku uz posljedičnu izmjenu sadržaja prijedloga za ovrhu; ovršenika se prvo obavještava o pokrenutom postupku; potvrda pravomoćnosti/ovršnosti izdaje se i dostavlja ovrhovoditelju po službenoj dužnosti itd.)
propisana je upotreba obrazaca, bez potrebe angažiranja stručne pravne pomoći u fazi pokretanja postupka
zabranjena je tzv. „deložacija“ u razdoblju od 1.11. do 1.4.
ovrha na nekretnini
proširen je popis primanja izuzetih od ovrhe (božićnice, dnevnice, stipendije, itd.)
Tijek obrazovanja
Program je koncipiran interaktivno, tako da sudionici aktivno sudjeluju, postavljaju pitanja i razmjenjuju iskustva.
Radionice traju do 4 nastavna sata. Detaljno ćete se upoznati s tematikom i dobiti odgovore na pitanja koja se javljaju u praksi. Na svakoj radionici dobit ćete i pripadajući materijal.
Nakon završene edukacije, kao potvrdu o sudjelovanju, dobivate certifikat na hrvatskom jeziku.
Nakon završenog pripravničkog staža u odvjetništvu, položenog pravosudnog ispita i upisa u Imenik odvjetnika Hrvatske odvjetničke komore, osniva i započinje rad u vlastitom odvjetničkom društvu Alija Hrastinski & Graf, j.t.d. sa sjedištem u Zagrebu, u kojem i trenutno radi kao odvjetnik. U odvjetništvu je neprekidno od 2003. godine, od kada se…